Garantka programu
doc. Gabriela Vlková
odpovídá na otázky
Proč a jak vůbec vnikl program Teologie (online)?
Teologie se na naší fakultě vyučovala v minulosti v rámci prezenčního (tj. pomaturitního) studia, ale rovněž v tzv. kombinované formě, kterou využívali lidé, kteří nad rámec své aktuální profese toužili po vysokoškolském teologickém vzdělání, a kromě samostudia spočívajícího v četbě odborné literatury se sjížděli do Olomouce k výuce o sobotách. Nicméně rozvoj moderních komunikačních nástrojů nabízel příležitost účelně je využít a učinit teologické vzdělání dostupné i těm, kteří si z různých důvodů, zejména časových, nemohou dovolit časté a pravidelné dojíždění do Olomouce. To si vedení naší fakulty uvědomovalo, a právě proto příprava našeho programu začala mnohem dříve, než k online formě vzdělávání byla dočasně a nedobrovolně dotlačena celá společnost za COVIDu. V době, kdy všichni nedobrovolně improvizovali při online výuce, se nám podařilo akreditovat kvalitně připravený a promyšlený distanční online program. Nabídli jsme tak studentům možnost plnohodnotného vysokoškolského studia, které se díky svým technickým parametrům i organizačnímu nastavení ukázalo jako velice komfortní právě pro zaměstnané osoby. Sami jsme pak byli překvapení, s jakým ohlasem a zájmem ze strany zvídavé veřejnosti se tento počin setkal. A zájem trvá doposud, zatímco počty uchazečů o kombinovanou formu studia stagnovaly. Proto v současnosti naše fakulta kombinované studium teologie již nenabízí, efektivnější online studium (v oficiální terminologii „distanční“) je nahradilo.
Co čeká studenty bakalářského studia?
Po obsahové stránce se studenti v rámci bakalářského studia setkají především s předměty seznamujícími s biblickou literaturou a základy věrouky (fundamentální teologií, dogmatikou, základy morální teologie apod.). Znalosti nabyté právě v těchto kurzech pak mají prokázat při státní závěrečné zkoušce. Mimo to však absolvují i úvody do vybraných filozofických disciplín, religionistiky, církevních dějin, patrologie, liturgiky či duchovního života, což k základní výbavě absolventů „bakalářské teologie“ také patří. Z jazyků (kromě těch živých) mají povinnou pouze latinu. Kromě toho však nabízíme studentům i pestrou škálu volitelných předmětů, díky kterým mohou prohloubit své znalosti v oblastech, které je nejvíce zajímají, ať už je to biblistika a její jazyky, systematika, filozofie či jiné. Některé volitelné předměty dokonce mohou ti, kterým to vyhovuje, absolvovat prezenčně na fakultě formou víkendových studijních soustředění. Takové příležitosti mnozí s povděkem využívají.
Na co se mohou těšit studenti magisterského studia?
Magisterský program obsahově navazuje na bakalářský a nabízí předměty, které prohlubují poznatky v hlavních oblastech teologie, i pokud se týká její aplikace v církevním, společenském a kulturním kontextu (nauka o svátostech, ekumenický a mezináboženský dialog, aplikovaná etika, sociální nauka církve, metody biblické interpretace apod.). Na rozdíl od obvyklých magisterských programů však tento náš program nepřipravuje absolventy bezprostředně pro pastorační praxi, protože taková příprava vyžaduje přece jen přímý osobní kontakt. Nicméně i aspirantům na pastorační službu, kteří mezi našimi studenty také jsou, se snažíme přece jen nabídnout některé průpravné předměty pro tuto práci formou volitelných prezenčních sobotních bloků, nad rámec základního studijního kurikula.
Popsala byste, v čem jsou hlavní specifika online studia teologie?
Hlavním specifikem je to, že studenti nemusí docházet přímo na fakultu, Online formou probíhá veškerá povinná výuka, ale i ověřování znalostí, ať už při videokonferencích nahrazujících ústní zkoušky, nebo v rámci testů a referátů v různých modalitách (text, audio, video). Specifikum online studia obecně, potažmo i našeho, navíc spočívá v tom, co odborníci na tento typ vzdělávání nazývají „obrácená učebna“. Zatímco při tradiční formě vzdělávání je studentům obsah učiva představen dle pevně stanoveného rozvrhu v učebně, v čase, který si sami organizují se pak k učivu vracejí a procvičují si ho, při online studiu je tomu spíše naopak: Studentům jsou k dispozici přednatočené přednášky a další studijní materiály, s kterými se seznamují individuálně, jak jim to časově vyhovuje. V pevně určeném čase, při tzv. webinářích, se pak společně k učivu vracejí, procvičují ho, diskutují o něm. Samozřejmě příprava na zkoušky musí opět probíhat individuálně. Avšak kromě toho je možné využívat i celou řadu tzv. evaluačních nástrojů (kontrolní testy, diskuse, týmové práce, ankety, audio či video referáty), které studenty při jejich studiu provázejí, nenechají je v izolaci, ale i na dálku jim poskytují cennou průběžnou zpětnou vazbu.
Jaké vzdělání je vhodné pro studium programu teologie?
Pro přijetí do bakalářského stupně nepožadujeme nějaké specifické vzdělání, jen maturitu. Avšak při přijímacím řízení posuzujeme studijní předpoklady uchazečů a jejich vztah k oboru. Nutně tedy zohledňujeme základní obeznámenost s křesťanskou kulturou, také to, zda má uchazeč přiměřenou představu o tom, čím je odborná teologie. Uchazeči s vágními, naivními či fundamentalistickými představami, zpravidla nejsou při tomto řízení úspěšní.
Pro přijetí do navazujícího magisterského oboru však máme přísnější požadavky. Jakýkoli bakalářský či vyšší vysokoškolský titul (např. z filosofie, dějin či jiné humanitní oblasti) není dostačující. Kromě úspěšně zvládnuté znalostní zkoušky vyžadujeme teologické vzdělání v bakalářském či vyšším stupni, ať už získané u nás či na jiné teologické fakultě.
Kolik studentů budete brát do jednotlivých programů?
S ohledem na naše kapacitní možnosti jsme stanovili pro nadcházející přijímací řízení počet 75 pro bakalářský obor a 35 pro navazující magisterský. Na nové nadšené studenty se těšíme.