top of page

Často kladené otázky (pro Bc. program)

Jaké jsou podmínky přijetí?

Pro přijetí je potřeba splnit tyto podmínky

 

  • v termínu do 15. 3. 2025 podat přihlášku (eprihlaska.upol.cz) a zaplatit poplatek za přijímací řízení ve výši 790 Kč (nejlépe v e-přihlášce platební kartou)

  • PRO Bc. STUDIUM: absolvovaná střední škola (maturita) – úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení je třeba dodat na studijní oddělení poštou nebo osobně. Doložení vysokoškolského diplomu místo maturitního vysvědčení není možné VÍCE

  • PRO NMgr. STUDIUM: ke studiu mohou být přijati uchazeči, kteří dosáhli bakalářského či vyššího stupně vysokoškolského studia v ČR akreditovaném či nostrifikovaném teologickém programu VÍCE

Jsou studenti programu řádnými studenty vysoké školy?

Ano. Studenti programu jsou řádnými studenty podle zákona 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Ale: protože se nejedná o prezenční formu studia, stát za studenty neplatí zdravotní pojištění. Roli zde nehraje ani věk 26 let, ten pro studium v jiné než prezenční formě nemá žádný význam.

Bude vše skutečně probíhat on-line?

Ano. Všechny přednášky, semináře (webináře) i celé studium bude probíhat online. Některé webináře budou umožňovat hybridní účast – buď osobně na fakultě, nebo prostřednictvím online videokonference.

Co je to webinář a je účast na něm povinná?

Webinář (online seminář) je společná část výuky, kdy se vyučující a student setkávají ve výuce ve stejném čase. Setkání bude probíhat ve virtuální třídě (pomocí videokonference). Některé webináře budou hybridní, tzn. bude možná i fyzická účast studenta na výuce. Návštěva fakulty bude vždy dobrovolná.

Pro účast na webinářích platí stejná pravidla jako pro semináře u běžné výuky na vysoké škole. Studenti mají účast na nich zpravidla povinnou, ale téměř vždy je stanovena určitá míra povolené absence. Povinnost účastnit se seminářů i povolenou míru absence stanovují vyučující jednotlivých předmětů.

Bude webinář uložen pro pozdější zhlédnutí, pokud se nebudu moci účastnit?

Synchronní online přítomnost na webinářích je pro studium nepostradatelná. V některých případech se nadstandardně webinář nahrává. (Záleží na rozhodnutí vyučujícího.) 

Kdy bude probíhat on-line webinář – víkend nebo pracovní den?

Povinné webináře bývají jeden určený den v (pracovním) týdnu v pozdějším odpoledni a večer.. Dobrovolné webináře většinou mimo tento "hlavní" den. 

Budou i zkoušky a SZZ on-line?

Běžné zkoušky budou probíhat pomocí online nástrojů (testy v internetové platformě, videokonferenční zkoušky), v případě zájmu studentů a možností vyučujícího i v budově fakulty.

Státní závěrečné zkoušky budou probíhat v obou variantách – online i za fyzické účasti na fakultě. Způsob účasti bude domluven se studentem.

Je studium bezplatné?

Univerzita Palackého v Olomouci jakožto veřejná vysoká škola nestanovuje školné. Stanovuje však v souladu se zákonem č. 111/1998 Sb., o vysokých školách poplatky spojené se studiem, mezi které spadá i poplatek za studium v nadstandardní době. Více informací za jakých podmínek se tento poplatek stanovuje naleznete zde.

Jaký je poplatek za delší studium?

Výše poplatku za studium v nadstandardní době (tzv. delší studium) je stanovena vnitřním předpisem UP, a to Statutem UP. Aktuálně činí 20 tis. Kč za každých započatých šest měsíců studia v nadstandardní době. Více informací naleznete ZDE.

Jaká je délka studia?

Standardní dobou studia v bakalářském studijním programu jsou 3 roky. Maximální dobou studia (nejdelší možnou) je 6 let. Student může v průběhu studia požádat o přerušení až na 2 semestry.

Mohu studium přerušit?

Ano. Za dobu studia můžete studium přerušit až na dva semestry (1 akademický rok).

 

Pro zájemce ze Slovenska

Jaké jsou podmínky pro studium zájemců ze Slovenska?

Zájemci ze Slovenska mají stejné podmínky, jako zájemci z Česka. Studium není limitováno věkem.

Existují poplatky za delší studium i pro neúspěšné studenty slovenských vysokých škol?

Ne. Studenti slovenských vysokých škol nejsou evidování v matrice studentů České republiky. Předchozí neúspěšná studia na Slovensku se proto nezapočítávají do doby studia a nevzniká díky nim povinnost platit poplatek za delší studium.

Pozor: poplatek za delší studium se samozřejmě vztahuje na Slováky, kteří neúspěšně studovali na vysoké škole v ČR.

bottom of page